Здоровий спосіб життя – це система поведінки людей, яка направлена на постійне фізичне вдосконалення, культуру харчування і взаємних стосунків, повноцінного сімейного життя, високу творчу активність, високоморальне відношення до навколишнього середовища, людей і самих себе.
Для досягнення здорового способу життя необхідно дотримувати певних правил.
Правила здорового способу життя:
Саме головне – запрограмувати себе на ведення здорового способу життя, виявити бажання бути здоровим.
Відмовитись від шкідливих звичок (алкоголю, паління, наркотиків, зловживання статевим життям).
Дотримувати правил особистої і суспільної гігієни; прагнути до чистоти та охайності.
Навчитися правильно та ефективно поєднувати працю та відпочинок, використовувати скарби Природи – сонце, повітря і воду.
Навчитися раціонально харчуватись, виходячи з умов нашого життя та особливостей української національної кухні.
З повагою та любов’ю відноситись до засобів фізичної культури – правильне регулювання необхідного обсягу фізичного навантаження.
Правильне харчування – основа здорового способу життя . Воно сприяє зниженню захворюваності, поліпшенню психологічного стану, а саме головне – підвищенню працездатності та цікавості до навчання.
Дуже важливим для здоров’я людини є сон.
У людей і тварин сон і бадьорість ритмічно змінюють один одного. Проте, наскільки сон необхідний для життєдіяльності організму, можна судити хоча б по тому, що повне позбавлення сну люди і тварини переносять набагато важче ніж голодування і дуже швидко гинуть.
Значення сну:
Під час глибокого сну в дітей підвищується вироблення гормону росту.
У цей час також відбуваються відновні процеси і замінюються мертві клітини.
Під час швидкого сну цілком розслаблюються м’язи.
Людина, яка була в стані бадьорості довгий час, проходить періоди сильної утоми, але може переборювати їх і продовжувати функціонувати без сну. Однак люди, які протягом довгого часу позбавлені сну, стають усе більш дезорієнтованими і стомленими розумово і фізично. Після приблизно 10 днів повної відсутності сну настає смерть.
Праця за компю’тером
Сучасна молодь не може уявити своє життя без комп’ютера. Він став невід’ємною частиною побуту, джерелом знань, розваг, спілкування. Але комп’ютер впливає на ваше здоров’я.
При багатогодинній праці за комп’ютером відбувається вплив на організм користувача.
Основні шкідливі чинники, які діють на людину за комп’ютером:
сидяче положення на протязі довгого часу;
дія електромагнітного опромінення монітору;
втома очей, навантаження на зір;
перевантаження суглобів, кісток;
стрес при втраті інформації.
Сидяче положення є вимушене та призводить до напруження м’язів шиї, голови, рук та плечей це призводить до остеохондрозу, а у дітей виникає сколіоз. Відбувається застій крові у малому тазу, статевих органах – це призводить до простатиту і геморою. Крім цього, малорухомий спосіб життя часто призводить до ожиріння. Тому треба дотримуватися правил роботи за комп’ютером.
Правильне положення при роботі за комп’ютером.
Висота стільця повинна дорівнювати висоті гомілки.
Стопи повинні повністю стояти на підлозі.
Максимальна глибина стільця повинна складати 2\3 стегна.
Зробити валик міх попереком та стільцем.
Тримати спину рівно, повністю опираючись на спинку стільця.
Кожні 30 хвилин потрібно міняти позу, зробити невелику гімнастику.
Основні складові здорового способу життя:
Раціональне харчування.
Здоровий сон.
Режим праці та відпочинку.
Активний відпочинок, фізкультура.
Відмова від шкідливих звичок.
За своє здоров’я та життя треба боротися! Бажаю Вам здоров’я та довголіття!!!
Через відсутність здорових харчових звичок значна частина дорослого населення України харчується нераціонально, а це є причиною 20% передчасних смертей у світі.
Овочів і фруктів дорослі споживають у середньому лише по 1,3 і 1,5 порції відповідно замість рекомендованих п’яти порцій овочів і п’яти порцій фруктів на добу. Сіллю та цукром українці та українки навпаки зловживають: середнє споживання солі становить 12,6 г на добу замість максимальних рекомендованих <5 г, а цукру — ≥45 грамів замість рекомендованих 25 г.
Щоб уникнути руйнівних харчових звичок, важливо змалечку привчати дітей до здорового харчування. Діти, які правильно харчуються, менше схильні до ожиріння, серцево-судинних захворювань та діабету. Збалансований раціон покращує роботу мозку, підвищує концентрацію та увагу, допомагає краще справлятися зі стресом і запобігає розвитку тривожності та депресії. Здорове харчування — це основа не тільки фізичного, а й психічного добробуту дитини.
Центр громадського здоров'я МОЗ України за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я в Україні та у партнерстві з Національною асоціацією громадського харчування запускає освітню ініціативу «П'ять кроків до здорового харчування». Її мета – підвищити обізнаність учасників освітнього процесу про значення здорового харчування для фізичного й психічного розвитку дітей.
100 загальноосвітніх шкіл стануть майданчиками для поширення знань і формування корисних харчових звичок серед учнів. Проєкт реалізовуватиметься у семи областях України (Київська, Черкаська, Херсонська, Дніпропетровська, Миколаївська, Чернівецька та Хмельницька) за активної підтримки обласних Центрів контролю та профілактики хвороб.
Освітня кампанія «П'ять кроків до здорового харчування» через веселі та цікаві заняття допоможе дітям дізнатися, як робити правильний вибір у їжі та вести активний спосіб життя.
У рамках проєкту протягом наступних двох місяців Центр громадського здоров’я розповідатиме про те, як харчуватися правильно й корисно, і чим шкодять «неправильні» продукти. Підписуйтеся на сторінку Центру, щоб отримувати перевірену інформацію від головної експертної установи у сфері громадського здоров’я.
World Health Organization Ukraine
Національна асоціація громадського харчування
За даними ВООЗ майже 3 млрд. людей на всій планеті страждає на йододефіцит. Україна опинилася поміж 47 країн світу, де споживання йоду є недостатнім.
Йод належить до життєво важливих мікроелементів, без яких неможливе нормальне функціонування людського організму, є складовою частиною гормонів щитовидної залози.
Функція йоду в організмі:
запобігає накопиченню радіоактивного йоду та забезпечує захист від дії радіації;
контролює енергетичний обмін, рівень теплопродукції, обмін речовин (водно-сольовий обмін, окислення жирів тощо);
сприяє зростанню клітин нервової системи, відновлює емоційне тло, запобігає дратівливості та стомлюваності;
покращує стан шкіри та нігтів, робить зуби та волосся здоровими;
бере участь у вуглеводному та в ліпідному обмінах організму;
покращує нервово-психічний та фізичний розвиток дітей, знижує ризик народження дитини з вадами розвитку;
визначає якість репродуктивного здоров'я.
У природі найбільші запаси йоду розташовані у морській воді, повітрі та ґрунті приморських районів.
Продукти з великим вмістом йоду
Йодована сіль містить у собі 1,9 тис мкг йоду на 100 гр продукту;
Морські продукти (свіжа риба, мідії, морська капуста, креветки, лангустин);
Журавлина (11 гр журавлини = 400 мкг йоду);
Яйця;
Молоко;
Яловичина;
Волоські горіхи;
Овочі та фрукти.
Найбільше йоду містять в собі наступні овочі:
картопля;
редиска;
часник;
буряк;
томати;
баклажани;
спаржа;
зелена цибуля;
щавель;
шпинат.
Фрукти:
банани;
апельсини;
лимони;
дині;
хурму.
Потреба в мікроелементі залежить від віку, особливостей біологічного стану, обміну речовин, періоду життя, статі, фізичної активності, наявності хронічних хвороб та інших факторів.
За даними Центру громадського здоров'я МОЗ України, залежно від віку добова потреба в йоді складає від 90 до 300 мкг (1 мкг = 1 мільйонна частина грама).
Для жінок така норма становить 150-300 мкг, а для чоловіків - до 300 мкг.
Для дітей: 0-6 років — 90 мкг, 6-12 років — 120 мкг.
Більшість жителів України щодня споживає лише 40-80 мкг йоду на добу.
Багато хто вважає, що проблема йододефіциту стосується тільки щитоподібної залози. Так, дійсно, йододефіцит є доведеним чинником ризику виникнення дифузного збільшення щитоподібної залози (дифузного зобу), появи вузлів в щитоподібній залозі (вузлового зоба), а в осіб у віці ще й розвитку з часом вузлового токсичного зобу, тобто, виникнення підвищеної функції щитоподібної залози.
Найбільш виражений негативний вплив йодний дефіцит чинить на внутрішньоутробний ріст і розвиток плода, особливо його центральної нервової системи. Більш того, йододефіцит вагітних пов'язаний з втратою плоду, мертвонародженням і ранньою смертністю після народження. Під час вагітності потреба в гормонах щитоподібної залози зростає на 30-50%. Справа в тому, що гормони щитоподібної залози відіграють найважливішу роль в закладці і розвитку внутрішніх органів дитини, а потім беруть участь в подальшому їхньому дозріванні.
Дефіцит йоду – головна причина порушень інтелектуального розвитку.
Діагностувати ранній йододефіцит в організмі фактично неможливо. Першими причинами хвилювання може послужити відчуття постійної втоми, млявість, пригнічений настрій і неуважність, відчуття болю у серці й часта задуха. Якщо волосся стало тьмяним і слабким, температура тіла нижча за 36,5 градуса, порушено менструальний цикл, часто бувають холодними руки, не залишає відчуття мерзлякуватості у приміщенні, де всім іншим тепло, це також є підставою, щоб звернутися до лікаря.
Індивідуальна йодна профілактика полягає у споживанні продуктів з підвищеним вмістом йоду, а також використанні лікарських препаратів, що забезпечують надходження до організму фізіологічної кількості йоду.
Отже, бережіть своє здоров’я, здійснюйте профілактику дефіциту йоду і не займайтеся самолікуванням йодовмісними препаратами!!!
Щороку в другий четвер жовтня відзначають Всесвітній день зору. Темою цього року є турбота про зір дітей і молоді. Аналіз результатів досліджень, проведених у 1990–2023 рр., показав поступове зростання сукупної поширеності короткозорості в світі з 24,32% до 35,81%. До груп, в яких особливо поширена короткозорість, належать підлітки (47%) і старшокласники (45,71%).
Минуло вже півтора місяця навчального року і діти встигли трохи втомитися, а до осінніх канікул іще більше двох тижнів. Крім того світловий день скорочується, ми дедалі раніше вмикаємо штучне освітлення, а взимку є висока ймовірність багатогодинних відключень електроенергії, а отже обмеженого освітлення приміщень. Усе це збільшує навантаження на органи зору і може призвести до більшої втомлюваності очей і навіть тимчасового погіршення зору.
Розповідаємо, як можна попіклуватися про зір у дітей.
Регулярні обстеження – важливі
У період пандемії COVID-19 чимало дітей вчилося дистанційно і через це, за результатами досліджень, пропускали перевірки зору. Однак дитині, яка росте, необхідно регулярно перевіряти зір, особливо в дошкільному й молодшому шкільному віці.
Регулярні обстеження дають змогу вчасно виявити міопію (короткозорість), косоокість, рефракційні порушення та інші проблеми, доки око перебуває в процесі розвитку, і запобігти ускладненням цих порушень.
Навіть якщо ви не помічаєте проблем із зором, але дитина давно не відвідувала окуліста, перевірка зору не буде зайвою. Ви ж не чекаєте, поки автомобіль зламається, щоб його перевірити, правда? Так само й з очима.
Часу перед екраном – менше
У наш час екран — це наше все: робота, розваги, навчання. Коли ми довго зосереджуємо погляд на екрані, то часом забуваємо кліпати. Як наслідок очі більше напружуються, швидше втомлюються, а рогова оболонка та склера не зволожуються. Це призводить до зниження концентрації й різкості зору.
Тривале перебування перед екраном комп’ютера чи смартфона може погіршити наявні проблеми з здоров’ям або призвести до нових. Старайтеся обмежувати час для дітей перед електронними девайсами, коли в них немає необхідності.
На відкритому повітрі – часу більше
Гуляючи на свіжому повітрі, ми дивимося на віддалені об'єкти. Це дозволяє очам відновлюватися після перенапруження і втоми. До того ж ігри на свіжому повітрі допомагають дітям бути фізично активними і отримувати необхідну кількість сонячного світла для синтезу вітаміну D.
Правильне харчування – важливе
Здорове харчування може допомогти захистити зір вашої дитини. Забезпечте дитині (і собі) тарілку здорового харчування. Їжте фрукти й овочі:
темно-зелені листові (шпинат, рукола та броколі);
помаранчеві (морква, гарбуз, абрикоси, хурма);
синьо-фіолетові (чорниця, смородина, чорний виноград).
Не забувайте додавати до раціону дитини рибу, багату на поліненасичені жирні кислоти омега-3, як-от оселедець, скумбрію, лосось і тунець.
Вчителям на замітку
Діти проводять у школі значну частину свого часу, тож вчителям, крім свого предмету, слід навчити дітей робити перерви і вправи для зняття профілактики зорової втоми і короткозорості. Наприклад:
1. Відкинутись на спинку стільця. Вдихнути. Нахилившись уперед до кришки парти, видихнути. Повторити декілька разів.
2. Відкинутись на спинку стільця, заплющити очі, міцно їх замружити, розплющити очі. Повторити 5-6 разів.
3. Руки на пояс. Повернути голову вправо, подивитись на лікоть правої руки, повернути голову вліво, подивитись на лікоть лівої руки, повернутись у вихідне положення. Повторити 5-6 разів.
4. Під час складання тестів або написання контрольних робіт нагадуйте учням про необхідність покліпати очима 3-5 разів.
До речі, вчителям такі вправи теж підуть на користь. З повним переліком вправ можна ознайомитися за посиланням.
Батькам на замітку
Також важливо правильно організувати робоче місце для дитини вдома. Меблі мають відповідали зросту школяра, адже це впливає на формування постави та комфорт під час навчання. Столи та стільці мають відповідати параметрам тіла дитини: правильна поза — це коли ноги зігнуті під прямим кутом, спина рівна, а передпліччя вільно лежать на столі. Занадто низький або високий стіл може викликати втому і проблеми з поставою.
Також важливе якісне освітлення: вдень варто використовувати природне світло, а ввечері — настільну лампу, розташовану відповідно до того, якою рукою дитина пише.
Для роботи дитини за комп’ютером потрібно забезпечити правильне розташування монітора та клавіатури для зменшення навантаження на м'язи. Верхній край монітора має бути на рівні очей або трохи нижче, на відстані витягнутої руки або 45–75 см. Клавіатура й мишка мають бути розташовані так, щоб лікоть був зігнутий під кутом 90–120°. Кладіть руки так, щоб передпліччя не впиралися в гострі краї робочої поверхні.
Крім того, важливо очистити простір навколо робочого місця від речей, які можуть відволікати, і зберігати навчальні матеріали в порядку.
Наостанок, близько 90% травм очей можна запобігти за допомогою захисних окулярів. Якщо ваша дитина займається спортом або іншими видами діяльності, переконайтеся, що вона носить захисні окуляри, щоб уникнути травм.
Кашлюк, дифтерія та правець — це смертельно небезпечні інфекції, які можуть вразити будь-кого, особливо маленьких дітей.
Дифтерія викликає утворення плівок у горлі, що ускладнюють дихання, і може уразити серце, нирки та нервову систему. Правець має високу смертність навіть при наданні медичної допомоги, а кашлюк може призвести до затримки дихання у немовлят.
Захиститися від них легко — достатньо вакцинуватися, починаючи з двох місяців життя малюка.
В Україні доступні кілька вакцин: АКДП та АаКДП — трикомпонентні, які захищають від кашлюку, дифтерії та правця, а також АДП і АДП-м — двокомпонентні, які застосовуються для захисту від дифтерії та правця. Ваш лікар допоможе вибрати найкращий варіант для вас чи вашої дитини, тому не потрібно занурюватися в деталі. Довіртеся професіоналам, вони завжди знають, коли і яку вакцину варто обрати.
Щоб зупинити поширення цих хвороб, потрібно вакцинувати 95% населення. На жаль, у 2023 році рівень щеплення серед дітей до року склав лише 83,4%, що недостатньо для створення колективного імунітету. Як наслідок, вже за перші пів року 2024 року в Україні було зареєстровано у 30 разів більше випадків кашлюку, ніж за той самий період 2023 року.
Якщо ви пропустили планову вакцинацію, це можна виправити. Проконсультуйтеся з вашим лікарем, і він складе індивідуальний графік щеплень. Для дорослих, які не мають підтверджень про вакцинацію, потрібно отримати щонайменше три дози вакцини проти правця і дифтерії для повноцінного захисту.
Дізнайтеся більше про небезпеку цих хвороб і не відкладайте захист на потім!
З 1 серпня в Україні триває кампанія додаткової імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця. Усі щеплення за Національним календарем — безоплатні. Для отримання щеплення зверніться до сімейного лікаря або найближчого закладу охорони здоров’я.
Центр громадського здоров’я України
Неповноцінне харчування призводить до багатьох хвороб. Зростає ризик ендокринних захворювань, розладів травної системи, порушення обміну речовин, спостерігається виразна тенденція до поширення ожиріння, патології системи кровообігу, онкологічних захворювань.
Виявлено, що харчування є одним із факторів, який істотно впливає не лише на стан органів та систем, характер перебігу метаболічних реакцій організму, а й на стан психічних процесів: пам’ять, увагу, визначає рівень працездатності людини та показники успішності.
Щоби зменшити ризики неінфекційних захворювань та підтримувати організм здоровим, поліпшити когнітивні функції, підлітків необхідно заохочувати до здорового харчування.
Правильна гідратація також може покращити когнітивні функції в дітей та підлітків, що важливо для навчання.
Регулярне чи нерегулярне, збалансоване чи незбалансоване харчування — усі ці та інші чинники мають коріння в родинних установках, особливо в дитячому віці. Те, як організована система харчування в родинному колі може вплинути на подальший режим харчування дитини вже в старшому віці.
Дослідження «Соціальна обумовленість та показники здоров’я підлітків та молоді» показало, що більшість опитуваних вживають їжу щоденно разом із сім’єю (70,9 %).
Проте, респонденти також повідомляли, про часте споживання їжі перед телевізорами або гаджетами, що не сприяє травленню. Майже третина (27,9 %) щодня або 5–6 днів на тиждень споживають їжу, переглядаючи телевізор.
Про сформованість харчових вподобань та харчової поведінки в підлітковому віці свідчать відповіді учнів, які вживають регулярно як корисні продукти (овочі або фрукти) так і потенційно шкідливі (солодощі, газовані напої).
Усе частіше в раціон входять продукти, що містять трансжири. Якщо їх їсти регулярно, змінюється структура клітинних мембран, що спричиняє порушення обміну речовин, захворювання нервової системи, серцево-судинної системи, печінки, підвищення рівня холестерину, ожиріння тощо.
Трансжири входять до складу таких продуктів: крекери, печиво, торти, пончики, картопля-фрі, майже всіх напівфабрикатів, фасованих, готових до вживання продуктів (чипсів, сухариків, горішків, попкорну, соусів, майонезів, більшості видів шоколаду й морозива, цукерок, вафель).
Понад один раз на тиждень підлітки вживають різні солодощі. Про це заявили 75,2 % опитаних, третина з них (35,5 %) — їдять солодке щодня в різному обсязі, особливо це стосується дівчат різного віку. Надмірне споживання цукру, може спричинити низку проблем зі здоров’ям.
Рекомендації щодо здорового харчування підлітків
• Збагачуйте раціон різноманітними фруктами та овочами. Їжте капусту, огірки, листя салату та іншу зелень, цибулю, гарбуз, моркву, перець, помідор, редьку тощо.
• Надавайте перевагу цільнозерновим продуктам, додайте до меню нешліфований рис, вівсянку, гречану кашу та інші види круп.
• Обирайте нежирні молочні продукти. Намагайтеся їсти молочні продукти 2–3 рази на день.
• Урізноманітнюйте раціон білковою їжею. Здорове харчування передбачає споживання м’яса (птиця, телятина тощо). 2–3 рази на тиждень варто готувати рибу.
• Додавайте до меню бобові та горіхи. Це джерела поживних речовин та вітамінів.
Овочі, для прикладу, не містять великої кількості калорій (за винятком крохмальних — картоплі тощо), мають високий вміст харчових волокон, вітамінів, мінералів і біофлавоноїдів. Саме тому рекомендується вживати 4–5 порцій овочів на день, а також 2 порції фруктів на добу.
Здорове харчування також передбачає зменшення кількості солі та цукру в раціоні.
Рекомендована норма солі для дітей — не більше ніж 2 г на добу, а для підлітків — менш як 5 г. Щодо цукру, то добова норма для підлітків становить — не більше ніж 25 г на добу, враховуючи доданий цукор (його виробник використовує, щоби покращити смак або продовжити термін зберігання харчових продуктів).
Пам’ятайте, що здоровий сніданок може покращити когнітивні функції дитини та її настрій. Мотивуйте дітей харчуватися здорово!
Навчальна діяльність має велике соціальне і психологічне значення в житті дитини і важливо, щоби вона не зашкодила здоров’ю школярів. Безпечне та правильно організоване робоче місце учня — запорука його гармонійного розвитку.
У процесі облаштування робочого місця школяра необхідно дотримуватися таких основних порад:
• Письмовий стіл або парта повинні бути повноцінно освітлені. Оптимально, якщо у світлий період доби це забезпечуватиметься природнім освітленням, а в темний — штучним. Як штучне джерело освітлення варто обирати настільні лампи на гнучкій ніжці. Лампу краще поставити ліворуч, якщо учень пише правою рукою, і навпаки — праворуч, якщо дитина шульга.
• Для формування правильної постави учня важливо використовувати меблі, які відповідають його зросту. Найкраще, якщо це будуть моделі-трансформери. Правильним сидінням за письмовим столом або партою вважається така поза, коли учень сидить глибоко на стільці, попереково-крижовою частиною тіла спирається на його спинку, тримає рівно корпус і голову, яку злегка нахиляє вперед, ноги зігнуті в кульшовому та колінному суглобах під прямим кутом, стопи спираються на підлогу, а передпліччя вільно лежать на столі.
• Під час роботи за персональним комп’ютером клавіатура й мишка мають бути на рівні ліктя, зап’ястки повинні бути розташовані прямо, щоби запобігти набряканню м’язів. Монітор необхідно розташовувати навпроти обличчя, на відстані витягнутої руки.
Завдяки правильній позі за письмовим столом і достатньому рівню освітлення зменшується втома очей і не знижується рівень гостроти зору. Натомість недостатній рівень освітленості погіршує сприймання інформації під час читання, відповідно здатність учня до запам’ятовування може знижуватися.
До того ж, важливо правильно організувати режим навчального процесу. Він має передбачати чергування різних видів діяльності та відпочинку. Шкільні заняття поєднують у собі психічне, статичне, динамічне навантаження на окремі органи й системи й на весь організм загалом. Для профілактики стомлюваності, порушень зору та статури учням рекомендовано кожні 15 хвилин проводити нескладні фізичні вправи для покращення мозкового кровообігу, для зняття стомлення з плечового поясу, рук, тулуба та очей.
Наводимо приклади комплексів таких вправ:
Для покращення мозкового кровообігу:
1. Вихідне положення — сидячи на стільці, 1–2 — відвести голову назад і плавно нахилити назад, 3–4 — голову нахилити вперед, плечі не піднімати. Повторити 4–6 разів. Темп повільний.
2. Вихідне положення — сидячи, руки на поясі, 1 — поворот голови направо, 2 — вихідне положення, 3 — поворот голови наліво, 4 — вихідне положення. Повторити 6–8 разів. Темп повільний.
3. Вихідне положення — стоячи або сидячи, руки на поясі, 1 — махом ліву руку занести через праве плече, голову повернути наліво, 2 — вихідне положення, 3–4 — те ж правою рукою. Повторити 4–6 разів. Темп повільний.
Для зняття стомлення з плечового поясу та рук
1. Вихідне положення — стоячи або сидячи, руки на поясі, 1 — праву руку вперед, ліву вгору, 2 — перемінити положення рук. Повторити 3–4 рази, потім розслаблено опустити вниз і потрясти кистями, голову нахилити вперед. Темп середній.
2. Вихідне положення — стоячи або сидячи, кисті тильним боком на поясі, 1–2 — звести лікті вперед, голову нахилити вперед, 3–4 — лікті назад, прогнутися. Повторити 6–8 разів, потім руки вниз і потрясти розслаблено. Темп повільний.
3. Вихідне положення — сидячи, руки вгору, 1 — зжати кисті в кулак, 2 — розжати кисті. Повторити 6–8 разів, потім руки розслаблено опустити вниз і потрясти кистями. Темп середній.
Для зняття стомлення з тулуба:
1. Вихідне положення — стійка ноги на ширині плечей, руки за голову, 1 — повернути таз направо, 2 — повернути таз наліво. Під час поворотів плечовий пояс має залишатися нерухомим. Повторити 6–8 разів. Темп середній.
2. Вихідне положення — стійка ноги на ширині плечей, руки за голову, 1–3 — кругові рухи тазом в один бік, 4–6 — те ж у інший бік, 7–8 — руки вниз і розслаблено потрясти кистями. Повторити 4–6 разів. Темп середній.
3. Вихідне положення — стійка ноги на ширині плечей, 1–2 — нахил уперед, права рука сковзає вздовж ноги вниз, ліва, згинаючись, вздовж тіла вгору, 3–4 — вихідне положення, 5–8 — те ж в інший бік. Повторити 6–8 разів. Темп середній.
Рухові активності загального впливу комплектуються з вправ для різних груп м’язів з урахуванням їх напруження в процесі навчальної діяльності.
Комплекс вправ гімнастики для очей
1. Швидко покліпати очима, закрити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4–5 разів.
2. Міцно заплющити очі (рахуючи до 3), відкрити очі та подивитися вдалечінь, рахуючи до 5. Повторити 4–5 разів.
3. Витягнути праву руку вперед. Стежити очима, не повертаючи голови, за повільними рухами вліво і вправо, вгору і вниз вказівного пальця витягнутої руки. Повторити 4–5 разів.
4. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1–4, потім перенести погляд вдалечінь на рахунок 1–6. Повторити 4–5 разів.
5. У середньому темпі зробити 3–4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само в лівий бік. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь — на рахунок 1–6. Повторити 1–2 рази.
Варто знайти баланс між навчанням, відпочинком та фізичною активністю дитини. Завдяки правильному, збалансованому режиму дня в дитини виробляється звичка, а послідовність дій налаштовує на відповідну діяльність.
Для школяра правильний режим дня — це основа міцного здоров’я, хорошої працездатності та настрою, що допоможе уникнути перевтоми.
ЯК ПРИВЧИТИ ДИТИНУ ЗМАЛЕЧКУ ДОТРИМУВАТИСЯ ГІГІЄНИ РУК
Привчаючи дитину з найменшого віку дотримуватись особистої гігієни, ви закладаєте фундамент для її майбутньої безпеки та здоров’я. Набуті корисні звички зможуть захистити малюка навіть тоді, коли вас немає поруч, — у дитячому садочку та школі.
Одним із найважливіших аспектів профілактики хвороб є дотримання гігієни рук. Миття рук із милом може запобігти кожному третьому випадку кишкової інфекції та кожному п’ятому випадку респіраторного захворювання. Особливого значення це набуває, коли найближчим часом дитячі освітні заклади будуть відновлювати свою роботу в умовах пандемії коронавірусної хвороби.
Необхідно не тільки виховати в дитини звичку мити руки, а й навчити робити це правильно й дати розуміння, чому це важливо.
Маленькій дитині можна пояснити, але не лякати:
• бруд, який ми бачимо та відчуваємо на руках, може бути шкідливим, якщо потрапить до рота або в очі;
• окрім бруду, який ми бачимо та відчуваємо, на руках можуть бути маленькі, не видимі оком, створіння — мікроорганізми, деякі з них можуть спричинити біль у животі та нездужання, а деякі — дуже небезпечні хвороби;
• торкаючись брудними руками різних предметів, можна рознести бруд та мікроорганізми навколо себе;
• якщо готувати їжу або пригощати інших людей брудними руками, можна передати їм небезпечні мікроорганізми, які спричиняють захворювання.
Але є спосіб захистити себе та близьких — помити руки.
Формування звички потребує часу. Тому, якщо ваш малюк уже вміє мити руки сам — нагадуйте йому це робити, а якщо він сам ще не справляється — допомагайте йому, акцентуйте увагу, що ви разом миєте руки:
• коли прийшли з вулиці;
• після відвідування туалету;
• перед прийомом їжі;
• після контакту з тваринами;
• після кашлю та чхання;
• якщо руки видимо брудні.
Як правильно мити руки:
• Змочити руки теплою або прохолодною проточною водою. Нікуди не поспішайте, адже миття рук має тривати 40–60 секунд.
• Закрити кран та нанести мило. Надавайте перевагу рідкому милу навіть вдома, адже на поверхні твердого мила можуть розмножуватися мікроорганізми.
• Намилити руки так, щоби піна покривала кисті рук повністю. Це можна перетворити у веселу гру — у кого більше пінки.
• Потерти поверхні рук: зовнішню і внутрішню поверхню кисті, великі пальці, кінчики пальців та між пальцями.
• Ретельно ополоснути руки, щоби залишки мила не спричиняли подразнення шкіри.
• Просушити руки особистим рушником. Уже змалечку варто привчати дитину не користуватися чужими або спільними засобами особистої гігієни, у неї має бути власний рушник, як вдома, так і в дитячому садочку.
Застереження: вологі серветки, у тому числі просякнуті антисептиками, не замінюють миття рук, а лише зменшують кількість видимого бруду.
ГІГІЄНА ЗОРУ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ
Важливо навчати дітей уважно ставитися до свого здоров’я, і зокрема, гігієни зору з раннього віку. Вони повинні розуміти, як звички та поведінка впливають на очі і зір, а також знати, як захистити очі від травм та інфекцій. Піклування про зір з дитинства сприятиме здоров'ю очей протягом всього життя. Підготувати для вас кілька порад щодо гігієни зору для школярів:
Слідкуйте за режимом зорового навантаження. Для дітей дошкільного і молодшого шкільного віку варто давати відпочинок очам кожні 20-30 хвилин. Вдома слід зменшити час перегляду телевізора, обмежити користування ґаджетами. Натомість обов’язковими є прогулянки, рухливі ігри на свіжому повітрі зі своєю дитиною після занять протягом 1,5-2 години. У школі – заохочуйте обов’язкові прогулянки між уроками.
Відпочинок для очей – це сконцентрований погляд вдалину. Так око розслабляється і відновлюється його фізіологічний стан. Виконуйте з дітьми гімнастику для очей під час виконання домашніх завдань, та заохочуйте їх повторювати ці вправи між уроками. Корисними є заняття великим тенісом, бадмінтоном, плаванням. Приклади вправ: кілька разів із силою заплющити, а потім відкрити очі, обертати очима спочатку за годинниковою, а потім проти годинникової стрілки, кілька раз подивитися вгору, вниз, вліво, вправо.
Велике значення має місце, де дитина готує уроки. Це має бути тихе, добре освітлене приміщення. Не можна читати лежачи, у транспорті. Розміри столу і стільця повинні відповідати зросту дитини. Відстань від очей до зошита або підручника не повинна бути меншою, ніж 30 см. Не дозволяйте дітям читати книги з телефонів.
Правильне, здорове харчування дитини теж суттєво впливає на здоров’я очей. Рекомендуємо регулярне вживання кисломолочних продуктів, яловичини, м’яса кролика і птиці, морської риби, ягід, овочів, цитрусових. Корисні для зору продукти, що мають жовто-помаранчеве забарвлення (морква, гарбуз, перець).
Здоровий сон. Іноді втома очей виникає, якщо дитина не встигає відпочити під час нічного сну. Радимо школярам лягати спати не пізніше десятої вечора. Дефіцит нічного сну можна компенсувати денним відпочинком після школи.
Щороку перевіряйте зір. Слідкуйте, чи не розпочала ваша дитина мружитись, наближувати до очей текст, скаржитись, що не бачить дошку, тримати голову та проектувати погляд під кутом. Все це повинно вас насторожити. Зір потрібно контролювати затуляючи кожне око окремо. Відвідуйте лікаря регулярно.
Педикульоз у дитини: як позбутися проблеми
Педикульоз у дитини: що треба знати
Воші – це комахи-паразити, які живляться кров'ю людини.
Життєвий цикл дорослої особини триває від 27 до 30 діб, за цей час самка відкладає від 38 до 120 яєць-гнид, які прикріплюються до волосся, а вже за 7–10 діб перетворюються на дорослі особини.
Важливо знати, що:
• поза людським організмом (на одязі, подушці тощо) воша може існувати 2–3 доби;
• позбутися цих паразитів з волосся за допомогою звичайного мила чи шампуню неможливо;
• воші не літають і не скачуть, вони можуть лише переповзати з зараженої людини на здорову при тісному контакті;
• заразитися вошами від домашніх тварин неможливо.
Педикульоз у дитини – це проблема великих колективів: шкіл, садочків, літніх таборів відпочинку тощо. Одна дитина, яка десь «підчепила» воші, стає витоком зараження багатьох.
Це створює багато незручностей для оточення: треба ретельно перевіряти не тільки волосся дітей, але і їхню одежу, постіль, іграшки.
До того ж існує думка, що воші «з'являються з бруду» і тільки у тих, хто не дотримується правил гігієни (насправді, це не так).
Згадуються страшні історичні епідемії тифу, переносниками якого були одежні воші.
Що треба робити родині, у якої в дитини виявлені воші?
1. Не панікувати та не лаяти дитину. Треба пояснити, що це досить неприємне, але не страшне захворювання. Його можна буде подолати, якщо дотримуватися певних правил, тим більше що сучасні методи лікування досить швидкі та безпечні навіть для довгого хвилястого волосся. Обмежувати спілкування не потрібно, але треба зберігати дистанцію, поки всі не обробили голови (сама процедура нанесення лікувального засобу на волосся займе не більше 15 хвилин), і щодня перевіряти дитину, щоб уникнути повторного зараження. І обов'язково наголосити, що сама дитина ні в чому не винна.
2. Попередити класного керівника: це дасть можливість запобігти зараженню інших дітей.
3. Ретельно перевірити всіх членів родини, обрати препарат і розпочати лікування.
4. Дуже важливо чітко дотримуватися всіх правил використання препарату, це максимально збільшить ефективність його застосування. До речі, для заспокоєння дитини сам процес лікування можна подати як стандартну доглядову процедуру, схожу на нанесення маски на волосся.
5. Обробити постіль, іграшки, одежу дитини. Загалом вистачає прання на температурі від 60 градусів або попрасувати білизну праскою на паровій програмі. І саме це займає більше часу, ніж обробка голови дитини.
Про випадок педикульозу в класі класний керівник загалом дізнається або від батьків дитини, або від шкільної медсестри. Що треба зробити?
1. Класний керівник повинен якомога делікатніше, не називаючи жодних імен та прізвищ, сповістити батьків інших дітей про випадок педикульозу. Це можна зробити у вайбері, наприклад, «Шановні батьки, в нашому класі виявлено педикульоз. Прохання ретельно перевірити дітей».
2. Педикульоз, як і будь-який діагноз, є медичною таємницею, тож ані медсестра, ані класний керівник не має права його розголошувати, тим більше якось ображати чи гнобити дитину, що хворіє.
3. Важливо твердо зупинити будь-які плітки в класі або в батьківському чаті.
4. Карантин з приводу педикульозу не оголошується, тож на час лікування батькам треба самостійно обмежити контактні ігри, обмін іграшками, ще раз поговорити з дітьми щодо того, щоб не мінятися прикрасами для волосся, гребінцями, шапками тощо.
5. Жодна спеціальна санітарна обробка шкільних приміщень не проводиться. Обробки може потребувати реквізит (наприклад, театральний чи спортивний), який використовується багатьма школярами.